مراسم رونمایی

رونمایی از محصولات جدید گروه دانش بنیان تک‌ژن (مکمل سین‌بیوتیک دام، طیور و آبزیان) با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور

محصول مکمل غذایی پروبیوتیک‌ دام، طیور و آبزیان با حضور معاون علمی رییس‌ جمهور رونمایی شد تا ضمن ارتقای کیفیت فرآورده‌های دامی، زمینه صرفه‌جویی ارزی، خلق ارزش افزوده و رفع نیاز به واردات را فراهم کند.

23 اردیبهشت ماه 1403 محصول جدید گروه دانش‌بنیان تک‌ژن (دی پرو پلاس) با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، رونمایی شد.

 

۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با بی نیازی کشور از واردات مکمل‌های دامی

مریم تاج‌آبادی ابراهیمی، مدیرعامل گروه تک ژن در آیین رونمایی از این محصول دانش‌بنیان، با اشاره به تولید این فرآورده مکمل پیشرفته، برای نخستین بار در کشور و توسط گروه تک‌ژن فید از زیرمجموعه‌های این شرکت دانش‌بنیان افزود: این مکمل غذایی پیشرفته، شامل طیف گسترده‌ای از افزودنی‌ها و مکمل‌های غذایی مورد نیاز دام و طیور است که به شکل پودر خوراکی سین بیوتیک توسط شرکت‌ دانش‌بنیان تک‌ژن تولید و تجاری سازی شده است.

همچنین ادامه داد: سین بیوتیک تولید شده توسط متخصصان شرکت دانش‌بنیان تک‌ژن فید، ترکیبی از مواد غذایی و افزودنی‌های سودمند و فراسودمند مورد نیاز دام است که پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها را شامل می‌شود.

دکتر تاج‌آبادی با اشاره به کارایی بالای پودرخوراکی سین‌بیوتیک دی‌‍پرو پلاس در ارتقای کیفیت محصولات دامی و ارتقای سلامت جامعه، عنوان کرد: اثربخشی بالای این محصول دانش‌بنیان برای افزایش پایداری و بهبود گوارش، سلامت و کارایی گله‌های دامی اثبات شده و به عنوان یک محصول پرکاربرد در تولید و پرورش دام در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: کارآزمایی‌های بالینی متعددی روی این محصول دانش‌بنیان انجام گرفته است و ضمن برخورداری از کیفیت و کارایی بالا، که تاثیر بالا و چشمگیر این محصول در کاهش ضریب تبدیل خوراک (FCR) به اثبات رسیده است.

 

بیش از ۷۰ محصول و ۳۰ پروژه در دست اجرا

مهندس محمود مقتدایی رئیس هیئت مدیره شرکت تک‌ژن در این نشست با اشاره به تامین نیاز داخلی و افق صادارتی این شرکت گفت: از ظرفیت تولید سالیانه پنج هزار تن پودر خوراکی سین‌بیوتیک «دی‌پرو پلاس» برخوردار است و شرکت ما به عنوان پیشتاز بازار، سهم قابل توجهی از بازار مکمل دامی سین‌بیوتیک در کشور را با خود اختصاص داده است.

مهندس مقتدایی ادامه داد: این شرکت دانش‌بنیان در حال حاضر سهمی بالای ۵۰ درصد از نیاز صنعت دامی کشور را در اختیار دارد و درصدد توسعه بازار برای افزایش برخورداری صنعت دام، طیور و آبزیان از این محصول دانش‌بنیان ایران‌ساخت است.
وی افزود: شرکت دانش‌بنیان تک‌ژن موفق شده است ضمن تولید محصولاتی با کیفیت، کارآمدی و اثربخشی بالا منطبق با استانداردهای جهانی، زمینه ساز اشتغال ۳۰۰ نفر نیروی انسانی متخصص و دانش‌آموخته شود.
رئیس هیئت مدیره شرکت تک‌ژن تصریح کرد: با توجه به پیشتازی ایران در تولیدات علمی، توسعه فناوری و تولید محصولات دانش‌بنیان پروبیوتیک، ایران جایگاه نخست در منطقه را به خود اختصاص داده است و بر همین اساس، ظرفیت صادراتی خوبی برای این محصولات وجود دارد؛ به طوری‌که محصول مکمل دامی سین‌بیوتیک دی‌پرو پلاس اکنون در بیش از ۱۱ کشور منطقه به ثبت رسیده است.

مهندس محمود مقتدایی، با اشاره به صرفه جویی ۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به مزیت‌های رقابتی این محصول اشاره کرد و افزود: با وجود این‌که نمونه‌های مشابه خارجی محدودیت وارداتی نداشتند در نهایت مزیت‌هایی همچون کیفیت بالا در عین حال قیمت بسیار پایین‌تر محصول تولیدی شرکت تک‌ژن، مسیر واردات این محصول را مسدود کرد و زمینه‌ساز صرفه‌جویی ارزی دست‌کم ۵۰ میلیون دلاری شد.

وی با بیان این که گروه تک‌ژن در ۵ گروه مختلف بیش از ۷۰ محصول دارای پروانه ساخت دارد که به بازار عرضه شده اند، ادامه داد: حدود ۳۰ پروژه در حال اجرا در مجموعه وجود دارد که به صورت اختصاصی یا در همکاری با شرکت‌های دیگر در مرحله ساخت قرار دارند. در گروه تک‌ژن فید تلاش شده است که پروبیوتیک‌ها، مخمرها، واکسن‌ها از جمله واکسن آبزیان و کیت‌های شنایایی پیشگیرانه توسعه پیدا کند تا نیاز کشور به واردات این محصولات، برطرف شود.

معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به حمایت از نوآوری‌های شرکتی در قالب مراکز نوآوری درون سازمانی گفت: هسته‌ها و ایده‌های نوآورانه در دل شرکت‌ها در قالب برنامه نوآفرین معاونت علمی حمایت می‌شوند.

روح الله دهقانی، معاون علمی رییس جمهور صبح امروز در آیین رونمایی از پودر مکمل دامی سین بیوتیک شرکت دانش‌بنیان تک‌ژن با نام تجاری دی‌پرو پلاس، عنوان کرد: مجموعه تک‌ژن و مجموعه شتابدهنده لاکتوویژن علاوه بر کار تولید فرآورده‌های پروبیوتیک در مسیر شتابدهی و نوآوری گام برمی‌دارند و این مجموعه، علاوه بر این که هر سال محصولات جدیدی را به بازار عرضه می‌کند، تیم‌های تحقیقاتی توانمند، محققان فعال و هسته‌های نوپا را به حوزه سلامت تحویل می‌دهد.

وی با بیان این‌که شرکت تک‌ژن از زیرساخت‌های بسیار خوبی با ابعاد و اندازه‌های مورد نیاز محققان و فناوران برای رساندن ایده نوآورانه به محصول اولیه و رسیدن به بازار برخوردار است، ادامه داد: در این مسیر همراهی و نزدیکی این مجموعه دانش‌بنیان به دانشگاه‌های کشور، کمک می‌کند که ایده‌ها با رویکرد دانشی به جلو بروند و کار در این مجموعه جذاب‌تر باشد؛ در مرحله پایانی نیز برای ایده‌های موفق و به نمونه اولیه رسیده، زیرساخت‌های تولید وجود دارد و فرآیند اخذ تاییدیه‌ها، ورود به بازار و تجاری‌سازی انجام می‌شود.

دهقانی با اشاره به بازار پر ظرفیت محصولات پروبیوتیک در بازار داخلی و منطقه عنوان کرد: خوشبختانه کارایی و اهمیت محصولات پروبیوتیک در ارتقای سلامت جامعه به خوبی شناسانده شده و مردم با استفاده از این محصولات، به ارزش و اهمیت این فرآورده‌ها پی برده‌اند و به آن‌ها علاقمندی پیدا کرده‌اند. دامنه کاربرد این محصولات محدود به کاربردهای گوارشی نیست و این مجموعه دانش‌بنیان در حال توسعه کاربرد پروبیوتیک‌ها به سایر حوزه‌ها از جمله درمان بیماری‌های عصبی و کاهش عوارض آن‌ها، حوزه‌های ترمیمی، آرایشی و بهداشتی است و این امر یک کار نوآورانه در سطح جهانی به حساب می‌آید.

شرکت‌های با ماهیت دانش‌بنیان

معاون علمی رییس‌جمهور، شرکت تک‌ژن را مجموعه‌ای توانمند در فعالیت‌های تحقیقاتی تا تولید محصول و عرضه به بازار دانست و گفت: مجموعه‌های دانش‌بنیان فعلی کشور دو‌ دسته هستند؛ نخستین گروه شرکت‌های دارای عمر و سابقه فعالیت بیش‌تر هستند که طی سال‌های اخیر با تغییر و تحولاتی به عرصه دانش‌بنیان وارد شدند. دسته دوم که عمدتاً جوان تر هستند و کمتر از ۱۵ سال سن دارند، شرکت‌هایی هستند از ابتدا با ادبیات دانش بنیان آشنا بوده‌اند و تار و پود این شرکت‌ها با مفهوم دانش‌بنیان عجین شده است؛ مجموعه دانش‌بنیان تک‌ژن از جنس گروه دوم است، یعنی از آغاز بر مبنای دانش، فناوری و کار نوآورانه پایه ریزی شده‌اند. طی یکی، دو دهه اخیر شرکت‌ها و هسته‌های فناوری بوده‌اند که با داعیه کار تحقیقاتی به عرصه سلامت وارد شده‌اند اما در ادامه مسیر، راه کار تحقیقاتی و فناورانه را فراموش‌ کردند، فعالیت تجاری صرف را برگزیده و از مسیر اصلی خود خارج شده‌اند؛ خوشبختانه مجموعه تک‌ژن از این آفت نیز مصون مانده و این پویایی را حفظ کرده اند.

ضرورت درج نشانگر باقی مانده آنتی‌بیوتیک‌ها و فرهنگ‌سازی مصرف پروبیوتیک‌ها

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان سلامت معاونت علمی از ضرورت درج برچسب نشانگر باقی‌مانده آنتی‌بیوتیکی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فواید استفاده از پروبیوتیک‌ها، به عنوان بزرگ‌ترین کمک به سلامت جامعه و حمایت از صنعت پروبیوتیک گفت.

در ادامه مصطفی قانعی در آیین رونمایی از محصول پودر مکمل سین بیوتیک دامی با اشاره به اهمیت ترویج و فرهنگ‌سازی درباره اهمیت پروبیوتیک‌ها عنوان کرد: یکی از چالش‌های اصلی در حوزه سلامت، میزان بالای استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در قالب فرآورده‌های دارویی و چه به صورت باقی مانده در فرآورده‌های دامی است. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ در اشکال مخالف دارویی، علاوه بر عوارض و آسیب‌های جدی برای انسان به محیط زیست نیز آسیب رسانده است.

وی با اشاره به توسعه فناوری‌ها در راستای شناسایی میزان باقی مانده آنتی بیوتیک در مواد غذایی به ویژه فرآورده‌های دامی عنوان کرد: آگاهی از میزان پسماند آنتی بیوتیک در فرآورده‌های غذایی و محصولات دام و طیور، حق مردم است، میزان مصرف آنتی‌بیوتیک مستقیما با سلامت مردم سروکار دارد و روند بی رویه استفاده از این دارو، خطرات جدی را برای سلامت جامعه دارد.

قانعی گفت: درج برچسب نشانگر باقی‌مانده آنتی‌بیوتیکی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فواید استفاده از پروبیوتیک‌ها به کاهش استفاده از آنتی‌بیوتیک و ارتقای سلامت جامعه منجر می‌شود.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ادامه داد: با اجرای درج برچسب‌های نشانگر باقی‌مانده آنتی‌بیوتیک بر روی محصولات غذایی و شناخت جامعه نسبت به فواید پروبیوتیک‌ها، صنعت غذا به صورت خودکار از مصرف آنتی‌بیوتیک به سمت استفاده از پروبیوتیک‌ها حرکت می کند. بزرگ ترین کمک و حمایت از صنعت پروبیوتیک همین کار است و باید با فرهنگ سازی و ترویج، آگاهی نسبت به مضرات و عوارض منفی وجود آنتی‌بیوتیک‌ها و شناخت اهمیت پروبیوتیک‌ها افزایش بیابد. این کار جزو برنامه‌های جهانی است و به عنوان یک کلان روند در ابعاد جهانی، دنبال می‌شود.

واژه یا عبارت مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس بر روی Enter کلیک کنید.