مطالعات بسیاری استفاده از پروبیوتیک‌ها را برای درمان اسهال حاد به عنوان درمان جانبی پيشنهاد کرده‌اند. واژه پروبیوتیک در اصل، کلمه‌ای یونانی به معنای “برای زندگی” است.
پس از آن تعاریف متعدد دیگری از آن ارائه گردید تا این که فولر در سال ۱۹۸۵، پروبیوتیک را به صورت جدیدی تعریف کرد: “پروبیوتیک مکمل غذایی متشکل از میکروب‌های زنده است که مصرف آن به دلیل تغییر مطلوب در توازن توده میکروبی روده اثرات مفیدی در فردمی‌گذارد”. سازمان بهداشت جهانی پروبیوتیک را به عنوان میکروارگانیسم‌های زنده‌ای که در صورت مصرف مقدار کافی مزایایی برای سلامتی میزبان داشته‌اند برشمرده‌اند.
پروبیوتیک‌ها امروزه در حوزه‌های مختلف پیشگیری و درمان به خصوص در اسهال حاد عفونی به کار می‌روند. نتایج یک مرور نظام‌مند شامل ۵۶ مطالعه در نوزادان و کودکان نشان داد مصرف پروبیوتیک‌ها ایمن بوده و اثربخشی قابل ملاحظه ای در کاهش مدت و دفعات اسهال حاد عفونی دارند.
درمان پیشنهادی اسهال توسط سازمان جهانی بهداشت با ORS (Oral Rehydration Salt) است که مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش داده است و در ترکیب با پروبیوتیک‌ها می‌تواند بسیار مفید واقع شود که تیم تک‌ژن با بهره گیری از این نکته محصول بایولانس را تولید کرده است.

بایولانس

بایولانس

مواد موثر: لاکتوباسیلوس روتری، گلوکونات روی، ویتامین آ، ORS (کلرید پتاسیم، کلرید سدیم، سیترات سدیم و گلوکز)

مواد جانبی: اسانس پرتقال

  ۲/۵x۱۰۸ CFU/Sachet :دوز

موارد مصرف بایولانس

موارد مصرف

کمک به درمان اسهال کودکان

مقدار مصرف

مقدار مصرف

روزانه ۴ بسته ساشه ۵ گرمی بایولانس را در ۴ لیوان آب حل نمایید. هر ساشه قابلیت حل شدن در 250ml آب جوشیده سرد شده را دارد که طی ۲۴ ساعت توسط بیمار مصرف گردد.

مکانیسم‌های احتمالی

مکانیسم‌های احتمالی

• جبران آب و الکترولیت‌های از دست رفته طی بیماری
• تنظیم عملکرد سیستم ایمنی
• بازسازی سلول‌های اپیتلیال روده و ترمیم بافت پوششی روده
• تسریع در روند بهبودی بیمار مسهل

عوارض جانبی

عوارض جانبی

تمام پروبیوتیک‌ها به طور طبیعی در بدن وجود دارند و همگی به عنوان عوامل ایمن، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA ثبت شده و تاکنون عارضه جانبی خاص و مورد سمیت برای پروبیوتیک‌ها گزارش نشده است. در موارد کمی مصرف پروبیوتیک بایولانس، ممکن است منجر به نفخ و افزایش تولید گاز در دستگاه گوارش گردد. بدیهی است با ادامه مصرف، عوارض فوق از بین خواهند رفت. در صورت مشاهده عوارضی دیگر، پزشک یا داروساز را مطلع نمایید.

موارد احتیاط مصرف مکمل پروبیوتیک بایولانس

موارد احتیاط

هیچ مورد منع مصرفی برای این فرآورده وجود ندارد. در مواردی مانند نقص سیستم ایمنی، قبل از جراحی‌های شکم، سندروم روده کوتاه و ریسک ایسکمی مزانتر تجویز پروبیوتیک‌ها باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد.

تداخل دارویی

تداخل دارویی

به‌طورکلی تاکنون مورد خاصی از تداخل مصرف بایولانس با داروهای دیگر گزارش نشده است. در کودکانی که داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند با احتیاط استفاده شود.

شرایط نگهداری

شرایط نگهداری

در جای خشک، خنک و دمای ۲۵ درجه سانتیگراد به مدت دو سال قابل نگهداری است.

نتایج مطالعات بالینی مصرف سویه لاکتوباسیلوس روتری

نتایج مطالعات بالینی مصرف سویه لاکتوباسیلوس روتری

در مطالعه‌ای بر روی گروه‌های همسان و قابل قیاس از نظر خصوصیات دموگرافیک جنسیت، سن، وزن و خصوصیت بالینی، تعداد دفعات و طول مدت اسهال نشان داده شد که طول مدت اسهال درگروه ترکیبی (پروبیوتیک و ORS) نسب به گروهORS فاقد پروبیوتیک، کاهش داشت. تعداد دفعات اسهال بعد از مصرف نسبت به قبل از مصرف در همه گروه‌ها کاهش یافت.
در این مطالعات ترکیب پروبیوتیک و ORS، از نظر طول مدت اسهال، تعداد دفعات اسهال و مدت زمان بستری شدن، بیشترین کاهش را نشان داد.
داروهای مورد استفاده در درمان اسهال، بر حرکت رودهای، جابه جایی یون‌ها و باکتری‌های روده‌ای موثرند تا بتوانند طول اسهال را کاهش دهند. پروبیوتیک‌ها به طور چشمگیری در خصوص درمان اسهال جایگاه خود را ارتقاء داده اند. اما در اغلب کشورها همچنان میکروارگانیسم‌ها بیش از استفاده دارویی، به عنوان افزودنی غذایی مطرح هستند. به همین علت در تحقیقات صنایع غذایی، بررسی جنبه‌های ایمنی و بی‌ضرر بودن پروبیوتیک‌ها نسبت به اثر بخشی بالینی آنها ارجحیت یافته است.
از دیگر مکمل‌های اثر بخش در این محصول می‌توان به ویتامین A و روی اشاره کرد که علاوه بر برخی گزارشات مبنی بر آثار درمانی، پاسخی به سوء تغذیه کودکان نسبت به این دو ماده غذایی نیز می‌باشد.
نتایج مطالعات نشان داده است که گروه کودکان دریافت کننده مکمل روی، ویتامین A، پروبیوتیک و ORS اثر مثبت درکاهش تعداد و طول مدت اسهال داشته‌اند.