پروبیوتیک‌ها با تقویت سیستم ایمنی به پیشگیری از بروز عفونت‌های ویروسی کمک می کنند:

کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس (سندرم تنفسی حاد)، مرس (سندروم تنفسی خاورمیانه) و کووید ۱۹(بیماری تنفسی حاد کرونا ویروس-۲۰۱۹) را شامل می‌شود کرونا ویروس پرندگان و پستانداران را آلوده می‌کند. کرونا ویروس جدید سبب ایجاد بیماری کووید ۱۹ (بیماری تنفسی حاد کرونا ویروس-۲۰۱۹)، ویروس جدیدی است که به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندرم تنفسی حاد) مرتبط می‌باشد و با علائمی مشابه علائم آنفولانزا شامل سرفه، تب و تنگی نفس و در موارد شدیدتر سبب پنومونی و سندروم حاد تنفسی باعث بروز عفونت تنفسی می‌شود. ویروس کرونا به راحتی و از طریق ترشحات آلوده تنفسی و سطوح آلوده به ویروس، به افراد منتقل می‌گردد. دوره کومون (نهفتگی) این ویروس بین ۱۴-۲ روز می‌باشد که در این مدت فرد می‌تواند به ظاهر سالم باشد ولی قابلیت پخش و انتشار ویروس را دارد. گفته می‌شود ویروس کرونای جدید در سطوح، ممکن است مدت ۷ الی ۱۲ روز قابلیت عفونت زایی خود را حفظ کند که این امر بیانگر ثبات بالای ویروس جدید کرونا می‌باشد.

یکی از راه‌های پیشگیری از عفونت کروناویروس تقویت سیستم ایمنی است. یکی از وظایف سیستم ایمنی محافظت بدن در برابر میکروارگانیسم‌های مضر و بیماری زا است. میکروارگانیسم‌های مفیدی که از آن‌ها به عنوان پروبیوتیک یاد می‌کنیم با تقویت و تعدیل سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به عفونت‌ها را کاهش می‌دهند. این ترکیبات هم بصورت طبیعی در محصولات تخمیری از جمله محصولات لبنی حضور دارند و هم بصورت مکمل دارویی تولید می‌شوند که در فرم مکمل مقدار موثر و مشخصی از ماده پروبیوتیک موثره را در اختیار بدن قرار می‌دهند.

پروبیوتیک‌ها در ســطوح متعدد اثرات مفید خود را بر سیســتم ایمنــی بدن اعمال می‌کنند که از جمله می‌توان به افزایش تکثیر و بهبود عملکرد سلول‌های ایمنی بویژه در برابر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا اشاره کرد پروبیوتیک‌ها در مواجهه با عوامل بیماری‌زا تکثیر سلول‌ها و تولید ترکیبات التهابی را تحت تأثیر قرار داده و اثرات مثبت خود را بدون ایجاد پاسخ‌های التهابی مضر اعمال می‌کنند.

استفاده از مکمل‌های پروبیوتیک در کنار دیگر مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند راهکار مناسبی جهت کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی از طریق تقویت سیستم ایمنی بدن باشد. در این خصوص مکمل BioFlora برای افراد بالغ و BioKid برای کودکان از محصولات گروه دانش بنیان تک‌ژن زیست با داشتن سویه‌های مفید پروبیوتیک‌های لاکتوباسیلوس و بیفیدیوباکتریوم که باعث حفظ و تقویت فلور طبیعی دستگاه گوارش، بهبود ایمنی مخاطی و تقویت عملکرد سطوح محافظتی اولیه سیستم ایمنی در برابر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا می‌شوند، پیشنهاد می‌گردد. امید است که در این شرایط بحرانی با بالا بردن سطح ایمنی بدن و رعایت شدید نکات بهداشتی، تاثیر مثبتی در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا داشته باشیم.